Ocet Jabłkowy Przepis [krok po kroku]

Ocet jabłkowy Przepis

Szukasz przepisu na ocet jabłkowy? Dobrze trafiłeś, w tym artykule dowiesz się jak zrobić ocet jabłkowy domowym sposobem- a jeśli zależy Ci na produkcie najwyższej jakości, przedstawię także profesjonalną recepturę na ocet jabłkowy jakością przewyższający produkty dostępne w sklepach.

Ocet jabłkowy zrobić samemu, czy kupić ?

Jeśli zależy nam na occie wysokiej jakości, i chcemy mieć pewność że nie posiada szkodliwych dodatków- dobrym pomysłem jest zrobienie go samemu. Mamy wtedy kontrolę nad całym procesem, a także możemy zadbać aby surowce z których owy produkt przyrządzamy były najwyższej klasy. Dzięki temu właściwości lecznicze naszego produktu będą jeszcze lepsze.

Jak powstaje ocet jabłkowy ?

Proces powstawania octu jabłkowego możemy podzielić na dwie kluczowe fazy: fazę fermentacji alkocholowej, oraz fazę fermentacji octowej. W czasie trwania tej pierwszej cukier z naszych jabłek zamieniany jest w alkohol, przy pomcy drożdży. Natomiast w 2 fazie owy alkochol przetwarzany jest w kwas octowy.


Ocet jabłkowy jak zrobić ?

Istnieje wiele przepisów na produkcję octu jabłkowego w domu, niektóre z nich zakładają użycie specjalnych drożdży winiarskich, inne zachęcają nas do zaufania tak zwanym „dzikim” drożdżom naturalnie występującym na skórkach owoców. Należy jednak pamiętać iż dzikie drożdże nie zawsze działają zgodnie z naszymi oczekiwaniami, fermentacja może nie przebiec do końca lub też może w ogóle się nie zacząć. Pomijam tutaj fakt iż dzikie drożdże nie zawsze występują na skórkach naszych jabłek- znajdziemy je głównie na okazach nie pryskanych, z naturalnych hodowli.

Warto dodać iż na domiar złego dzikie drożdże podczas swojej pracy polegającej na zmianie cukru w alkohol wytwarzają znacznie więcej produktów ubocznych fermentacji aniżeli szlachetne szczepu drożdży winiarskich.

Powstawanie octu jabłkowego.

Podobnie jest z 2 fazą produkcji naszego specyfiku- tu również mamy dwie opcje do wyboru- Otóż aby rozpocząć fermentację octową nasz przefermentowany sok jabłkowy musi zostać zaszczepiony przez bakterie kwasu octowego. Jest to konieczny krok aby osiągnąć ocet jabłkowy- w przeciwnym razie pozostaniemy ze słabym winem jabłkowym. Zaszczepienie bakteriami może zajść na 2 sposoby- poprzez kontakt z powietrzem w którym bakterie te naturalnie występują, lub też w sposób kontrolowany dodając owe bakterie ręcznie.

Najlepsza metoda na ocet jabłkowy.

Jak widać ocet jabłkowy można uzyskać na wiele sposobów, lecz która z metod jest najlepsza?


To zależy-jeśli chcemy uzyskać ocet jabłkowy jak najmniejszym nakładem pracy, i nie przejmiemy się niepowodzeniem, możemy skorzystać z metody prostszej. Natomiast jeśli zależy nam na produkcie najwyższej klasy, i chcemy mieć kontrolę nad każdym etapem procesu, oczywistym wyborem staje się opcja 2.

Poniżej znajdziesz obydwie metody produkcji octu jabłkowego domowym sposobem. Wybierz tą która bardziej Ci odpowiada.

Przepis na ocet jabłkowy domowym sposobem.

Składniki:

  • -7 jabłek
  • -woda
  • -cukier

Sposób przygotowania:

  1. Jabłka umyj i posiekaj na drobne kawałki wliczając ogryzki.
  2. Posiekane jabłka wrzuć do czystego słoika 5 litrowego, z szerokim otworem.
  3. Dolej do słoika przegotowanej ostudzonej wody, tak aby przykryła jabłka. Istotne jest aby woda była w temperaturze pokojowej.
  4. Dodaj do słoika 7 łyżek cukru i wymieszaj tak aby się całkowicie rozpuścił.
  5. Słoik zasłoń wyparzoną szmatką i postaw w spokojne ciepłe miejsce.
  6. Po około 2 tygodniach cukier powinien zostać w całości zamieniony w alkohol. Na tym etapie należy odcedzić resztki jabłek od moszczu,i przelać oczyszczony roztwór do umytego słoika.
  7. Zakryj słoik czystą szmatką i  pozostaw na kolejne 4 tygodnie.
  8. Po tym czasie alkohol powinien zostać zamieniony w ocet.
  9. Gotowy ocet jabłkowy można przefiltrować i rozlać do mniejszych butelek.

Gotowe!

Teraz możesz cieszyć się własnym naturalnym octem jabłkowym. Pamiętaj jednak iż ta metoda nie jest idealna i posługując się nią nie zawsze uda się nam otrzymać ocet. Zatem jeśli interesuje cię metoda profesjonalna poniżej zamieszczam przepis na ocet jabłkowy najwyższej jakości.


Ocet Jabłkowy Przepis profesjonalny.

Jeśli chcesz uzyskać ocet jabłkowy jakością przewyższający wyroby sklepowe oto przepis dla ciebie.

Będziemy potrzebowali:

Po co nam gotowy ocet ? –  gotowy ocet z obecną kulturą żywych bakterii kwasu octowego posłuży nam jako źródło owych bakterii. Warto zauważyć iż jeśli raz wyprodukujemy ocet jabłkowy, możemy go użyć do stworzenia kolejnej partii świeżego octu z odnowionymi kulturami młodych silnych bakterii.

Jako matkę można użyć octu jabłkowego kupionego w sklepie, jednak należy być czujnym gdyż nie wszystkie octy sprzedawane są z żywą matką- czyli obecnymi kulturami bakterii kwasu octowego. Musimy szukać produktu niefiltrowanego i niepasteryzowanego. Można także użyć octu wyprodukowanego przez nas metodą pierwszą. Osobiście uważam iż jest to dobry sposób aby najpierw stworzyć małą ilość octu metodą pierwszą i następnie użyć go do produkcji wyższej jakości octu jabłkowego metodą profesjonalną.
Sposób przygotowania:

  1. Na początek wyciskamy sok z naszych jabłek. Możemy do tego celu użyć sokowirówki, lub w przypadku większych ilości presy winiarskiej.
  2. Świeżo wyciśnięty sok jabłkowy przelewamy do gąsiorów i dodajemy odpowiednio spreparowane drożdże winiarskie zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
  3. Gąsior zatykamy korkiem z rurką fermentacyjną.
  4. Gdy fermentacja alkoholowa dobiegnie końca [ Poznamy to po znacznie zwolnionym tempie wydostawania się bąbelków z rurki fermentacyjnej. ] Przelewamy zawartość do słoika o szerokim otworze.
  5. Dodajemy do słoika łyżkę octu na każdy litr cydru jabłkowego który nam powstał.
  6. Zatykamy słój szmatką i odstawiamy na 3-4 tygodnie.
  7. Gotowy produkt rozlewamy do mniejszych butelek.

Teraz możesz się cieszyć octem jabłkowym najwyższej jakości.

Dlaczego warto stosować profesjonalny przepis na ocet jabłkowy ?

  • W profesjonalnym przepisie stosujemy sok z jabłek, a nie pokrojone kawałki zanurzone w wodzie. Dzięki temu nie musimy stosować dodatku cukru gdyż  mamy naturalnie występujące cukry w soku jabłkowym. Wkładając pokrojone kawałki jabłek do wody nie da się wydostać z nich wystarczającej ilości cukru, aby powstał porządny ocet.
  • Dodając drożdże winiarskie mamy pewność iż nasza praca nie pójdzie na marne i sok jabłkowy zostanie przerobiony w cydr jabłkowy.

Teraz już wiesz wszystko na temat produkcji octu jabłkowego.  Możesz niezwłocznie przystąpić do jego produkcji, jednak zanim zaczniesz zachęcam Cię do polubienia naszej strony na facebooku, aby być na bieżąco z nowymi przepisami. Możesz także udostępnić ten artykuł swoim znajomym.

Jeżeli przydały Ci się informacje zawarte w tym artykule, polub naszą stronę na facebooku, aby być na bieżąco.




Zobacz także:



Summary
recipe image
Recipe Name
Ocet Jabłkowy
Author Name
Published On
Preparation Time
Average Rating
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)