Ocet Jabłkowy na Włosy- Po Przeczytaniu WYRZUCISZ swój SZAMPON

Ocet jabłkowy na włosy

Ocet jabłkowy- ceniony za swoje właściwości zdrowotne i zastosowanie w kuchni, znajduje również miejsce w naszej łazience. Stosując ocet jabłkowy na włosy możemy cieszyć się zdrową skórą głowy, lśniącymi i mocnymi włosami oraz pożegnamy łupież raz na zawsze.


ocet jabłkowy na włosy to dobry pomysł

Jeśli sądzisz że ocet jabłkowy na włosy to kiepski pomysł, nie ma w tym nic złego- pomysł spłukiwania włosów octem każdemu na początku może wydawać się dziwny. Jednak jeśli zagłębimy się dokładniej w temat zdrowia włosów oraz skład tradycyjnych szamponów- okaże się że jest to świetny specyfik na zdrowe i mocne włosy.

Oto 7 powodów aby zacząć stosować ocet jabłkowy na włosy:

Ocet jabłkowy stosowany na włosy reguluje ph skóry głowy.

Ocet jabłkowy reguluje ph głowy

Ph skóry głowy waha się od 4,5 do 5,5 co oznacza odczyn kwasowy, nasza skóra naturalnie utrzymuje ten poziom poprzez wydzielanie tłustego łoju. To właśnie on sprawia że po pewnym czasie włosy stają się tłuste.


Jest to naturalny sposób naszego organizmu na walkę z bakteriami i szkodliwymi grzybami które mogły by zainfekować skórę głowy. Niestety niektóre z szamponów dostępnych w sklepach mają odczyn zasadowy czyli powyżej 7. Po umyciu włosów takim szamponem naturalny poziom kwasowości zostaje zaburzony co może powodować szereg problemów ze zdrowiem skóry głowy.

wyprane włosy

Ocet jabłkowy z kolei ma odczyn kwasowy- dzięki zawartości kwasu octowego która zazwyczaj waha się w granicach 5%-6%. Zatem używając ocet jabłkowy na włosy pomagamy zachować odpowiedni odczyn ph skóry głowy.


Ocet jabłkowy na włosy przetłuszczające się

dziewczyna myje włosy

Przetłuszczające się włosy to dokuczliwy problem z którym zmaga się wiele osób. Zazwyczaj pierwsze co robimy gdy nasze włosy nadmiernie się przetłuszczają to sięgamy po szampon i myjemy je  jeszcze częściej- skutecznie zmywając cały łój który wytworzył się na skórze głowy.

Niestety działanie takie powoduje powstanie błędnego koła, gdyż zbyt częste mycie włosów szamponem o nieodpowiednim ph doprowadza do całkowitego zaburzenie naturalnego ph.

W tej sytuacji organizm chcąc naprawić problem zaczyna wydzielać absurdalne ilości łoju doprowadzając do mocno przetłuszczonych włosów. Może nawet dojść do tego iż jeśli umyjemy włosy na wieczór-a obudzimy się z tłustymi.


ocet jabłkowy na włosy

Jak zatem zapobiedz takiej sytuacji?

Być może właśnie czytając to dochodzisz do wniosku że należy zupełnie przestać myć włosy- Nie tędy droga. Najlepszym rozwiązaniem jest zmienienie szamponu na taki o odpowiednim ph lub też wyeliminowanie go i zastąpienie własnoręcznie przyrządzonym preparatem na bazie octu jabłkowego.Warto dodać iż myjąc włosy należy robić to delikatnie- gdyż jeśli zbyt mocno „drapiemy” skórę głowy, doprowadzi to do jej podrażnienia a co za tym idzie wytworzenia jeszcze większej ilości łoju.

Ocet jabłkowy ma działanie przeciwbakteryjne

czyste włosy

Kwas octowy zawarty w occie jabłkowym wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciw grzybicze.

Ocet jabłkowy stosowany na włosy zabija szkodliwe bakterie i grzyby które mogłyby się znajdować we włosach. Co ciekawe antybakteryjne właściwości octu sprawiają że skóra głowy jest przed nimi chroniona długo po jego zastosowaniu.


Warto dodać że to właśnie bakterie i grzyby mogą doprowadzić do różnych chorób skóry głowy. Dlatego antybakteryjne i antygrzybicze właściwości octu są dla nas tak istotne.

Ocet jabłkowy na łupież

Łupież naprawdę potrafi uprzykrzyć życie. Dlatego tak wiele o nim słyszymy w reklamach, a idąc do sklepu spotkamy całą masę produktów mających go zwalczać.


Warto jednak dać szansę naturalnemu sposobowi na walkę z tym uciążliwym problemem i sięgnąć po ocet jabłkowy. Jego silne właściwości antybakteryjne i antygrzybicze mogą pomóc w walce z łupieżem. Gdyż to właśnie bakterie i grzyby są głównym podejrzanym jeśli chodzi o przyczynę jego powstawania.

Twój szampon może być rakotwórczy

toksyczne szampony

Kolejny powód aby stosować ocet jabłkowy na włosy może wydać Ci się dość nietypowy. Chodzi o fakt iż twój obecny szampon może po prostu wyrządzać Ci więcej szkody niż pożytku.

Mowa tutaj o badaniach przeprowadzonych przez  „Environmental Working Group” [ EWG]. Jest to amerykańska organizacja non-profit zajmująca się badaniem popularnych produktów pod kątem zawartości toksyn.


W przeprowadzonych badaniach przeanalizowali ponad 70 tysięcy szamponów- i niestety w wielu z nich wykryto silnie toksyczne substancje. Część z nich jest uznawana nawet za potencjalnie rakotwórcze. W badaniu nadano każdemu z szamponów wskaźnik w skali od 1 do 10 – gdzie 10 to produkt silnie toksyczny.

zły szampon

Badania te doprowadziły do powstania nurtu „no poo” czyli grupy ludzi którzy zupełnie przestali stosować szampon do włosów. Metoda zakłada stosowanie naturalnych środków do mycia włosów , w tym octu jabłkowego. Lecz najwięksi zwolennicy „no poo” zachęcają do mycia włosów czystą wodą.


Ocet jabłkowy oczyszcza włosy.

Często stosowane żele do włosów i inne kosmetyki , a nawet twarda woda w kranie powodują nabudowanie warstwy zanieczyszczeń na włosach.

Problem ten jest szczególnie widoczny jeśli mamy twardą wodę w kranie. Minerały w niej zawarte po pewnym czasie osadzają się na włosach i tworzą cienką warstwę. Powoduje to że włosy stają się nieprzyjemne w dotyku.

Aby usunąć tę warstwę zanieczyszczeń wystarczy raz na pewien czas spłukać włosy octem jabłkowym. Jest to szczególnie przydatna porada dla osób myjących włosy wyłącznie wodą.

Ocet jabłkowy na lśniące włosy

lśniące włosy

Po zastosowaniu octu jabłkowego, włosy nabiorą połysku i zdrowszego wyglądu. To dzięki jego kwasowości ocet jabłkowy usuwa niedoskonałości we włosach, i zwalcza rozdwojone końcówki. Co nadaje im połysku.


Jak stosować ocet jabłkowy na włosy?

Jeśli chodzi o mycie włosów octem jabłkowym należy mieć na uwadze iż nie chodzi tu o używanie stężonego octu jabłkowego prosto z butelki.

Tym sposobem możemy wyrządzić sobie krzywdę. Stężony ocet jabłkowy jest zbyt mocny aby stosować go bezpośrednio na włosy. Należy go zatem rozcieńczyć z wodą, najczęściej stosowane proporcje to od 1 do 2 łyżek octu jabłkowego na pół litra wody.


Na początku należy być ostrożnym i zacząć od bardzo delikatnego roztworu i stopniowo zwiększać zawartość octu, jeśli zobaczymy pozytywne efekty.

Poniżej przedstawiamy krok po kroku jak należy przeprowadzić płukanie włosów octem jabłkowym.

  1.  Wlej do dzbanka około pół litra wody.
  2.  Dodaj łyżkę octu jabłkowego i wymieszaj całość.
  3. Możesz dodać kilka kropel olejku lawendowego- doda on włosom lepszego połysku.
  4. Gotowy specyfik wylej na włosy po ich umyciu uważając aby nie dostał się do oczu.
  5. Starannie rozprowadź mieszankę po całej długości włosów wmasowując również w skórę głowy. Zapewni to stymulację do wzrostu nowych włosów.
  6. Po około minucie spłucz wszystko czystą wodą.
  7. Gotowe !

Jaki ocet jabłkowy wybrać ?

Wybierając ocet należy zwrócić uwagę aby był to produkt naturalny niefiltrowany niepasteryzowany z „żywą matką”.

Niestety w sklepach ciężko trafić na produkt wysokiej jakości, większość z nich moim zdaniem nie powinno w ogóle nosić nazwy „ocet jabłkowy”.

Aby w pełni cieszyć się zdrowotnymi właściwościami octu- mówię tu nie tylko o stosowaniu go na włosy, lecz także jako suplement diety. Ocet jabłkowy powinien zawierać żywą matkę.

Co to znaczy?

Żywa matka to inaczej żywe kultury bakterii octu jabłkowego. To właśnie one nadają temu produktowi niezwykłych właściwości zdrowotnych. Żywą matkę znajdziemy w occie który jest mętny i zawiera naturalny osad.

Ocet o klarowny lub co gorsza przezroczysty nie będzie posiadał znaczących właściwości zdrowotnych. Matka jest również tracona  w procesie pasteryzacji.


Jeśli mamy problem ze znalezieniem octu jabłkowego wysokiej jakości, dobrym rozwiązaniem jest zrobienie go samemu- sprawdzony przepis na ocet jabłkowy znajdziesz tutaj.

Osobiście stosuję ocet firmy Voelkel, gdyż jest on zarówno niefiltrowany jak i niepasteryzowany.

Na stronie producenta można znaleźć informacje, iż produkt jest wytwarzany w sposób naturalny poprzez dwukrotną fermentację odpowiednio tłoczonego soku z jabłek.

Sprawdź cenę Octu Voelkel tutaj.

Czy mycie włosów octem jabłkowym jest bezpieczne?

Ocet jabłkowy zawiera kwas octowy który jest substancją drażniącą. Pomimo iż jego zawartość wynosi 5%, zawsze przed użyciem octu jabłkowego zalecamy go jeszcze bardziej rozcieńczyć.

Należy być szczególnie ostrożnym stosując ocet jabłkowy po raz pierwszy. Warto zrobić rozeznanie- czy nie jesteśmy na niego uczuleni, albo czy nie mamy wrażliwej skóry głowy. Pamiętajmy również aby nie przesadzać z ilością stosowanego octu.

Ocet jabłkowy na włosy- INFOGRAFIKA

ocet jabłkowy na włosy INFOGRAFIKA

Ocet jabłkowy na włosy- INFOGRAFIKA

 

Jeżeli przydały Ci się informacje zawarte w tym artykule, polub naszą stronę na facebooku, aby być na bieżąco.
Zobacz także:Więcej na temat toksyn w szamponach:

https://www.ewg.org/skindeep/site/about.php#5

źródła:
http://www.naturallivingideas.com/wash-hair-with-apple-cider-vinegar-rinse/

https://www.huffingtonpost.com/organic-authoritycom/apple-cider-vinegar-beauty_b_1924171.html

Summary
Review Date
Reviewed Item
Ocet Jabłkowy Na Włosy
Author Rating
51star1star1star1star1star