Ocet Jabłkowy Na Przebarwienia – Widoczny EFEKT w Krótkim CZASIE

Przebarwień twarzy jest wiele – różnią się kształtem, powierzchnią i kolorem. Jeszcze więcej jest czynników, które je wywołują.  W tym artykule dowiesz się wszystkiego o tych dokuczliwych zmianach skórnych i  poznasz domowe sposoby na walkę z nimi.


Przebarwienia skóry — przyczyny i leczenie

Promienie słoneczne są najczęstszą przyczyną przebarwień na twarzy, dekolcie oraz ramionach.

Do niedawna problem kojarzony był z przypadłością osób starszych, ostatnio jednak coraz częściej dotyka ludzi w każdym wieku.

Przebarwienia słoneczne – przyczyny powstawania

 

Mówi się, że przebarwienia na skórze są wynikiem promieni ultrafioletowych. W rzeczywistości jest to jednak nieco bardziej złożony proces i warto poznać go bliżej.


W naszej skórze, a także w gałkach ocznych i włosach, obecna jest grupa pigmentów o nazwie melanina, która zawiera barwniki: eumelaninę i feomelaninę. Gdyby nie te pigmenty, ciało ulegałoby uszkodzeniu po każdym kontakcie ze słońcem, tworzyłyby się stany zapalne i pęcherze – jak w przypadku albinizmu.  

Melanina znajduje się w dwóch zewnętrznych warstwach skóry – naskórku i skórze właściwej, a dokładniej w komórkach, które ją produkują (melanocytach). Jej funkcją jest ochrona organizmu przed szkodliwymi promieniami UV – im więcej słońca, tym więcej wytwarzanego pigmentu (opalenizny).

Przebarwienia powstają pod wpływem nadmiernej ekspozycji na słońce lub korzystania z solarium. U niektórych pojawiają się już w młodości, u innych później.

Warto wiedzieć, że jeśli dużo się opalamy, przebarwienia mogą pojawić się nawet po kilkudziesięciu latach.  

 

W miarę upływu czasu organizm pracuje coraz mniej wydajnie. Ciało się starzeje, a skóra nabiera wiotkości. Również melanocyty ulegają osłabieniu i mogą pojawiać się tzw. przebarwienia wieku starczego, inaczej plamy wątrobowe, które stają się bardzo ciemne i liczne.  


Zdarza się, że niektórzy pomimo częstych kąpieli słonecznych nigdy nie doświadczają tej przypadłości. Wynika to z uwarunkowań genetycznych.

I tutaj warto wspomnieć o piegach, które również są skupiskami melaniny. Dotyczą głównie jasnej karnacji, ale pod wpływem słońca także mogą ciemnieć, podobnie jak plamki o kolorze kawy z mlekiem.

Czym różnią się piegi i pojedyncze plamki od przebarwień słonecznych?

Piegi są drobniejsze, zebrane zwykle w skupiska. Z kolei jasnobrązowe plamki, tzw. plamy koloru „kawy z mlekiem” są najczęściej owalne i podobnie jak piegi towarzyszą nam od urodzenia lub dzieciństwa.

Natomiast zmiany słoneczne przyjmują formę nieregularnych plam o średnicy ok. 1 cm. Niekiedy zlewają się i pokrywają większą powierzchnię skóry, przypominając jedno duże przebarwienie.  


Inne przyczyny przebarwień – ostuda, inaczej melasma

Kobiety często mają problem z ostudą. Są to zwykle symetryczne, żółtobrązowe przebarwienia o dużej powierzchni. Najczęściej powstają na obu policzkach, nad wargami, na nosie i czole. Dotyczą najczęściej płci żeńskiej, ponieważ pojawiają się w okresie ciąży, a także po terapii hormonalnej, przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych, czy jako skutek chorób tarczycy.

Ostuda powstaje w wyniku powyższych czynników połączonych z nadmierną ekspozycją na słońce.  


Przebarwienia polekowe

Istnieją leki, a nawet zioła i kosmetyki, których nie zaleca się łączyć z kąpielami słonecznymi, ponieważ może być to przyczyną przebarwień polekowych o różnej powierzchni. Aby temu zapobiec, warto czytać ulotki przyjmowanych leków i odpowiednio zabezpieczać skórę stosując kremy z filtrami.

Do leków fototouczulających należą m.in.:

  • dziurawiec, rumianek, arcydzięgiel;
  • tetracykliny – stosowane m.in. do leczenia trądziku;
  • niektóre leki stosowane przy cukrzycy, chorobach serca, depresji, infekcjach.
  • kremy i maści z antybiotykami;
  • maść z witaminą A.

O czym mogą świadczyć przebarwienia?

Przebarwienia skóry najczęściej nie są groźne. Jest to głównie kwestia estetyczna, choć często obniża poziom samooceny i może być problemem psychologicznym. Zdarza się jednak, że przebarwienia mogą być wynikiem dolegliwości, takich jak np.:

  • zaburzenia tarczycy;
  • zaburzenia wątroby lub woreczka żółciowego;
  • zaburzenia hormonalne, np. w okresie menopauzy;
  • stany zapalne skóry (m.in. trądzik);
  • cukrzyca;
  • zespół Peutza-Jeghersa;
  • skóra romboidalna karku;
  • skutek uszkodzeń mechanicznych lub termicznych.

Przebarwienia skóry –  jak usunąć ? 

W skrajnych przypadkach przebarwienia wymagają leczenia za pomocą zabiegów przeprowadzanych w salonach kosmetycznych lub gabinetach medycyny estetycznej.

Istnieje jednak wiele metod naturalnych, które pomogą skutecznie wyeliminować dokuczliwy problem. Należą do nich m.in. sok z cytryny, soda oczyszczona oraz ocet jabłkowy.       


Ocet jabłkowy na przebarwienia

Niektóre przebarwienia, jak np. piegi są trudne do rozjaśnienia, ponieważ znajdują się w głębokiej warstwie skóry.

Na szczęście w odróżnieniu od piegów, plamki słoneczne można całkowicie usunąć.

Regularnie stosowany ocet jabłkowy pomoże wyeliminować ciemnobrązowe zmiany, a także rozjaśni cerę, doda jej blasku i świeżości.   

Leczenie przewlekłych przebarwień może wymagać nieco więcej cierpliwości, lecz uzyskany efekt rozjaśnienia może mile zaskoczyć.

Warto dodać, że ocet jabłkowy jest jednym z najsilniejszych naturalnych sposobów pielęgnacji ciała.

Co więcej, działanie zdrowotne na skórę uzyskujemy zarówno przez doustne przyjmowanie octu jabłkowego, jak i zabiegi zewnętrzne. Dodatkową zaletą kuracji octem jabłkowym jest niska cena i łatwość wykonania.

Stosowanie octu jabłkowego na przebarwienia zapewnia:

  • widoczne rozjaśnienie przebarwień nawet po kilku tygodniach stosowania;
  • w większości przypadków całkowite usunięcie ostudy;
  • wyraźną redukcję przebarwień wieku starczego;
  • promienną cerę;
  • wyrównanie pH – skóra nie będzie tłusta ani sucha;
  • oczyszczenie i ochronę przed drobnoustrojami;
  • zmniejszenie ryzyka powstawania nowych przebarwień;

Jak stosować ocet jabłkowy na przebarwienia?

Przygotuj tonik z octu jabłkowego, mieszając go z przegotowaną, schłodzoną wodą w stosunku 1:3, np. 100 ml octu na 300 ml wody. Przygotowaną mieszaniną można myć twarz i części ciała z przebarwieniami. Po zabiegu twarz należy spłukiwać zimną wodą.

W celu zmniejszenia podrażnienia skóry po opalaniu możesz przygotować kąpiel z dodatkiem szklanki octu jabłkowego, co uchroni przed późniejszym pojawianiem się przebarwień.    

W przypadku ciemnych plam możesz sporządzić bardziej skoncentrowaną mieszaninę.

Ocet jabłkowy na przebarwienia należy stosować 2 x dziennie.

Pierwsze efekty możesz uzyskać już po 6 tygodniach.   

Pamiętaj, aby po wykonywaniu powyższych zabiegów na skórę unikać słońca i stosować kremy z wysokim filtrem. Ocet jabłkowy rozjaśnia przebarwienia, ale w dużym stężeniu i w połączeniu z promieniami UV może je nasilać.  


Ocet jabłkowy na przebarwienia potrądzikowe  

Ocet jabłkowy działa również na przebarwienia powstające po dawnych wypryskach. Dzięki zawartości kwasów owocowych nie tylko je rozjaśnia, ale także redukuje blizny i nierówności.

Przebarwienia potrądzikowe należą do grupy zmian pozapalnych. Pod wpływem uszkodzenia skóry, czyli toczącego się w niej stanu zapalnego następuje wytwarzanie melaniny jako czynnika ochronnego. W wyniku tych działań barwnik gromadzi się punktowo, tworząc brązowe plamy.

Jak ocet jabłkowy działa na zmiany po trądziku?    

Ocet jabłkowy zawiera kwas alfa hydroksylowy, który usuwa martwy naskórek, pobudzając produkcję zdrowej skóry. W efekcie przebarwienia stają się jaśniejsze, a tym samym mniej widoczne.

Złogi melatoniny powstające w suchych zrogowaceniach po trądziku stopniowo się złuszczają i odsłaniają świeżą warstwę naskórka. Cera robi się gładka i bardziej elastyczna, co dodatkowo zwiększa efekt rozjaśniający.

Co więcej, działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne octu jabłkowego zapobiega stanom zapalnym, a tym samym zmniejsza ryzyko nowych wyprysków i późniejszych przebarwień.   

Podsumowując :

Zabiegi przy użyciu octu jabłkowego zajmą Ci dziennie ok. 5 minut.

Rozjaśnianie przebarwień octem jabłkowym jest skuteczne, a zarazem bezpieczne.

Niewielkie zabarwienia rozjaśnisz nawet po kilku lub kilkunastu aplikacjach na skórę. Możesz je całkowicie usunąć po kilku miesiącach.

Ciemniejsze przebarwienia znikną po kilku miesiącach lub przynajmniej staną się znacznie mniej widoczne.

Kwasy owocowe zawarte w occie jabłkowym hamują melanogenezę, a tym samym zapobiega nawrotom przebarwień.

    Jeżeli przydały Ci się informacje zawarte w tym artykule, polub naszą stronę na facebooku, aby być na bieżąco.




Zobacz także: