Ocet Jabłkowy- Zastosowania o Których Wcześniej Nie Wiedziałeś

Ocet jabłkowy znajduje zastosowanie jako dodatek do surówek i element zdrowej diety. Jednak jest to znacznie bardziej wszechstronny produkt, niż mogłoby się wydawać.

Poznaj nietypowe zastosowania octu jabłkowego, o których wcześniej nie wiedziałeś.

Jeśli chcesz poznać lecznicze właściwości octu jabłkowego — znajdziesz je w tym artykule.

Ocet jabłkowy zastosowanie jako środek czystości

Zastosowanie octu jabłkowego w kuchni znacznie wykracza poza obszar kulinarny. Specyfik ten z powodzeniem można stosować jako naturalny detergent.

Jest to świetna alternatywa dla chemicznych środków czystości, które często używamy w nadmiarze. Wiele osób stosuje ocet jabłkowy do mycia naczyń, a niektórzy nawet dodają go do zmywarki zamiast typowych kostek.

Dlaczego ocet jabłkowy świetnie sprawdza się w tej roili?


To wszystko dzięki jego właściwością antybakteryjnym i anty grzybiczym. Wystarczy zanurzyć myte naczynia w occie jabłkowym, aby stały się wolne od szkodliwych bakterii i grzybów.

Ponadto zawarty w nim kwas octowy ułatwia usuwanie zabrudzeń.

Dobrym pomysłem jest przyrządzenie domowej roboty wszechstronnego środka czyszczącego na bazie octu jabłkowego.

Jak przygotować domowy detergent na bazie octu jabłkowego ?

 1. Przygotuj nieużywany spryskiwacz do kwiatów z atomizerem.
 2. Napełnij go w równych proporcjach wodą i octem jabłkowym.
 3. Całość wymieszaj.
 4. Dodaj parę kropli cytrynowego olejku eterycznego. Doda on przyjemnego zapachu i skutecznie zamaskuje woń octu.
 5. Gotowe!

Teraz możesz się cieszyć w 100% naturalnym środkiem czystości. Detergent na bazie octu jabłkowego znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie prędzej używane były chemiczne środki czystości.

Ocet jabłkowy zastosowanie jako odkamieniacz.

Ocet jabłkowy można z powodzeniem stosować jako odkamieniacz. Nieważne czy mamy do czynienia z od lat nieczyszczonym czajnikiem, czy chcemy zwyczajnie posprzątać w łazience.

Ocet jabłkowy rozprawi się z kamieniem raz na zawsze. Dzięki swojej silnej kwasowości bez problemu rozpuści osad powstały z twardej wody.

Uwaga: Odkamieniając czajnik octem jabłkowym należy uważać, aby nikt nieświadomie nie wstawił napełnionego octem czajnika na ogień. Wytworzą się wtedy nieprzyjemne w zapachu opary octu jabłkowego.

 

Ocet jabłkowy jako pułapka na muszki owocówki.

Muszki owocówki potrafią być prawdziwą zmorą. Czasem wystarczy zapomniany owoc pozostawiony zbyt długo na stole, aby zapoczątkować prawdziwą plagę tych uporczywych owadów.

Na szczęście z pomocą przychodzi nam kolejne zastosowanie octu jabłkowego- można na jego podstawie zbudować tanią i skuteczną pułapkę na muszki owocówki.


Wystarczy nalać octu na podstawek i dodać parę kropli płynu do naczyń. Jego dodatek sprawi, że muszki staną się niezdolne do lotu i momentalnie zatoną.

Zastosowanie octu jabłkowego do mycia owoców.

Jeśli kupujemy owoce w sklepie, oczywiste jest że przed spożyciem należy je umyć. Pozbywamy się w ten sposób pestycydów i bakterii, które mogłyby się znajdować na ich powierzchni.

Niestety sama woda nie zawsze usunie wszystkie szkodliwe substancje- dlatego wiele osób myje owoce octem jabłkowym. Zawarty w nim kwas octowy skutecznie rozpuszcza wszystkie niepożądane substancje znajdujące się na skórce owocu.

Co więcej, badania naukowe potwierdziły, iż działanie takie chroni nas przed bakteriami E coli i salmonelli. Linki do badań można znaleźć na dole strony, w sekcji Źródła.

Zastosuj ocet jabłkowy do odkażenia szczoteczki do zębów

Jeżeli dbasz o czyste zęby, warto zadbać także aby szczoteczka którą je myjesz była w jak najlepszym stanie. Powierzchnia szczoteczki często wilgotna stanowi świetne środowisko do rozwoju bakterii.

Aby odkazić szczoteczkę przy pomocy octu jabłkowego musimy przygotować specjalną mieszankę octu i sody oczyszczonej.

Oto jak to zrobić:

 1. Wlej do uprzednio wyparzonego słoiczka 120ml wody.
 2. Dodaj 2 łyżki octu jabłkowego [ około 35ml.]
 3. Dodaj 2 łyżeczki sody oczyszczonej.
 4. Dobrze wymieszaj całość, tak aby nie pozostały żadne grudki sody oczyszczonej.
 5. Pozostaw główkę szczoteczki w tak przyrządzonej mieszance na 25 minut.
 6. Gotowe! twoja szczoteczka jest czysta.

Pamiętaj aby przed kolejnym użyciem szczoteczki dobrze ją wypłukać- tak aby nie pozostała na niej kwasowość octu jabłkowego.

Naturalny dezodorant.

Ocet jabłkowy można z powodzeniem zastosować jako naturalny antyperspirant. Wystarczy rozcieńczyć ocet jabłkowy z wodą i posmarować taką mieszanką skórę pod pachami.

Dzięki właściwościom antybakteryjnym octu- pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu.

Ocet jabłkowy zastosowania w zdrowiu włosów.

Zastosowanie płukanki z octu jabłkowego na włosy niesie ze sobą wiele korzyści- nada włosom blasku, zwalczy łupież i wiele więcej.

O tym, jak stosować płukankę na włosy z octu jabłkowego i korzyściach z jej stosowania można przeczytać w naszym poprzednim artykule.

W walce z chwastami.

 

Jeśli chcesz pozbyć się chwastów w ogrodzie naturalnym sposobem-ocet jabłkowy okazuje się świetnym wyborem.W ogrodnictwie coraz częściej odchodzi się od chemicznych środków ochrony roślin i pestycydów. Historia pokazała nam, że stosowanie ich nie zawsze kończy się w oczekiwany sposób.

Przykładem może być DDT środek stosowany na masową skalę w latach 60 ,który okazał się mieć katastrofalny wpływ na środowisko. Więcej o DDT można poczytać tutaj.

Jak zatem stosować ocet jabłkowy na chwasty?

Wystarczy spryskać niechciane zielsko nierozcieńczonym octem jabłkowym z dodatkiem mydła.

Jak widać, ocet jabłkowy jest wybitnie wszechstronnym produktem.

Można za jego pomocą rozwiązać tonę problemów w domu bez sięgania po inne środki.

Warto dodać, że oprócz swojej przydatności w codziennych problemach- ocet jabłkowy posiada cały wachlarz właściwości zdrowotnych. I wiele osób z powodzeniem stosuje go jako suplement diety.

Jeżeli przydały Ci się informacje zawarte w tym artykule, polub naszą stronę na facebooku, aby być na bieżąco.
Zobacz także:Źródła:

Badania o zastosowaniu octu jabłkowego przeciw bakterią E.coli i salmonelli :

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12380754  

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15698693

Summary
Review Date
Reviewed Item
Ocet Jabłkowy
Author Rating
51star1star1star1star1star