Ocet Jabłkowy na Łupież – Przeczytaj i POZBĄŹ się go na ZAWSZE.

Uciążliwy świąd, zaczerwienienie skóry głowy i nieestetyczne płaty naskórka spadające na ramiona czy ubranie – te nieprzyjemne objawy łupieżu uprzykrzają życie wielu osobą.

W tym artykule dowiesz się co powoduje tą przypadłość i jak można się jej pozbyć w najprostszy możliwie sposób.

Problem z łupieżem

Choć łupież traktujemy zwykle jedynie w kategoriach defektu estetycznego, w rzeczywistości jest on objawem problemów ze skórą głowy. Leczenie powinno więc odbywać się za pomocą specjalnych preparatów, które usuwają przyczynę, a nie jedynie niwelują nieprzyjemne skutki w postaci łuszczącej się skóry.

Bardzo często jednak w leczeniu łupieżu sięgamy po zwykłe szampony przeciwłupieżowe, których szeroki wybór znajdziemy na drogeryjnych półkach. Kuszą nas przede wszystkim reklamy, w których znani aktorzy czy celebryci zapewniają, że używanie konkretnego szamponu zlikwiduje raz na zawsze problemy z łupieżem.

Tak łatwo jednak nie jest.

Jeśli leczymy wyłącznie objawy, musimy zdawać sobie sprawę, że prędzej czy później problem łupieżu powróci i to ze zdwojoną siłą.

Łupież przyczyny

 

Głównym winowajcą łuszczącej się skóry głowy i stanów zapalnych jest Pityrosporum ovale, czyli grzyb należący do grupy drożdżopodobnych.

Łupież jest więc pewnego rodzaju odmianą grzybicy.

Wspomniane grzyby bytują na naszej skórze zawsze, nie czyniąc przy tym wielkich szkód. Żywią się po prostu martwym i zrogowaciałym naskórkiem. Czasem jednak owe grzyby zaczynają szybko i gwałtownie się namnażać, co wpływa na zaburzenie funkcjonowania skóry głowy.

Pojawia się wtedy stan zapalny, świąd i silne łuszczenie się skóry.

W niektórych przypadkach łupieżowi może również towarzyszyć łojotokowe zapalenie skóry głowy.

Poza nadmiernie rozwijającymi się grzybami, może być wiele innych przyczyn powstawania łupieżu.

Po pierwsze, problemem może być niedostateczna higiena skóry głowy i włosów.

Jeśli zbyt rzadko myjemy głowę, nadmiar łoju i skóry gromadzi się na głowie, powodując łupież.

Przyczyna łupieżu mogą być również problemy hormonalne, nadmierny stres, alergie i atopowe zapalenie skóry, które wiąże się z przesuszeniem skóry całego ciała i silnym świądem.

Bardzo często łupież pojawia się w sezonie zimowym, gdy skóra głowy jest przepocona od noszenia czapki. Problemy ze skórą głowy może też powodować nadmierne osłabienie organizmu związane z innymi chorobami.

Co ciekawe,

łupież może być również spowodowany używaniem nieodpowiednich kosmetyków. Szampony o intensywnym zapachu i mocno chemicznym składzie działają podrażniająco na skórę głowy i zaburzają jej równowagę.

Domowe sposoby na łupież

Leczenie łupieżu zawsze powinno polegać na stosowaniu specjalistycznych, aptecznych preparatów. Jeszcze lepiej, jeśli zamiast do apteki, najpierw wybierzemy się do lekarza dermatologa, który dokładnie ocenie stan skóry głowy i wdroży odpowiednie leczenie.

Natomiast szukanie sposobu na łupież na półkach w drogerii nie jest dobrym pomysłem. Zwykłe szampony przeciwłupieżowe działają jedynie doraźnie, czasem też mogą nasilać dolegliwości.

W walce z łupieżem warto natomiast sięgnąć po naturalne wspomaganie.

A natura dała nam całkiem sporo sposobów, które złagodzą nie tylko objawy łupieżu, ale również wspomogą niwelowanie jego przyczyny.

Jednym z naturalnych środków na łupież może być łopian.

Działa on przeciwgrzybiczo, zmniejsza łojotok, a także działa wzmacniająco na włosy. Wystarczy kilka liści łopianu drobno pokroić i zalać wrzątkiem, a po ostygnięciu naparu wmasować w skórę głowy i powtarzać to po każdym myciu.

W podobny sposób mogą zadziałać także liście laurowe zalane wrzątkiem.

Dobrym środkiem wspomagającym są też naturalne olejki eteryczne: rozmarynowy, lawendowy czy z drzewa herbacianego.

Jednak prawdziwym hitem w walce z łupieżem okazuje się ocet jabłkowy.

Ocet jabłkowy na łupież

Ocet jabłkowy w krótkim czasie pomoże zwalczyć nie tylko objawy, ale również przyczyny łupieżu.

Przede wszystkim, ma on właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne, dzięki czemu pomaga pozbyć się przyczyny w postaci drożdżaków.

Co więcej,

ocet jabłkowy przywraca skórze prawidłowe pH, odżywia ją i oczyszcza. Pomaga też pozbyć się uciążliwego świądu i zaczerwienienia skóry głowy.

Już w krótkim czasie od początku stosowania można więc zauważyć widoczne efekty octowej kuracji.

Ocet jabłkowy nie tylko skutecznie leczy łupież, ale również ma doskonałe działanie profilaktyczne.

Należy pamiętać, że poza właściwościami przeciwgrzybiczymi, ocet jest prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na skórę głowy i cebulki włosów.

Używanie octu do codziennej pielęgnacji poprawia kondycje włosów i sprawia, że stają się one mocniejsze, pełne blasku i łatwiejsze w układaniu. Ocet działa również ochronnie na skórę głowy, dzięki czemu jest ona bardziej odporna na szkodliwe czynniki oraz na niszczące działanie drożdżaków.

Więcej o zaletach stosowania octu jabłkowego na włosy znajdziesz w artykule:Ocet Jabłkowy Na Włosy

Ocet jabłkowy na łupież jak stosować

W leczeniu łupieżu ocet jabłkowy stosuje się przede wszystkim zewnętrznie na włosy i skórę głowy.

Wtedy może on zadziałać bezpośrednio w miejscu, które chcemy wyleczyć.

Dobrym sposobem jest masaż skóry głowy octem jabłkowym. Należy zmieszać go w proporcji jeden do jednego z wodą i taką miksturę delikatnie wcierać w głowę.

Masaż najlepiej jest powtarzać codziennie, a po jego wykonaniu warto trochę odczekać z myciem głowy, aby wszystkie cenne składniki zdążyły się wchłonąć.

Aby pozbyć się łupieżu, warto również stosować płukankę octową na włosy.

Po umyciu głowy delikatnym szamponem i dokładnym jej wypłukaniu należy włosy spłukać roztworem octu.

Nie musi być on mocno stężony – wystarczy 2-3 łyżki octu wlać do szklanki gorącej wody, a następnie odstawić na kilka minut, aby wystygła. Letnią płukanką spłukujemy całe włosy, ze szczególnym uwzględnieniem skóry głowy.

Ocet jabłkowy warto również stosować wewnętrznie, gdyż dostarcza organizmowi wielu cennych witamin i minerałów, niezbędnych także w procesach budulcowych wszystkich warstw skóry.

Dzięki temu wzmocnimy zewnętrzne działanie octu, a skóra nie tylko głowy, ale również całego ciała będzie odpowiednio odżywiona.

Najlepiej jest co rano przed pierwszym posiłkiem pić szklankę ciepłej wody z dwiema łyżeczkami octu jabłkowego.

Taki poranny zwyczaj korzystnie wpłynie nie tylko na włosy, ale też na funkcjonowanie całego organizmu.

Poznaj więcej sposobów na picie octu jabłkowego w artykule : Ocet Jabłkowy Jak Pić ? [5 SPOSOBÓW]

Ocet jabłkowy na łupież proporcje

O tym, czy ocet jabłkowy poradzi sobie z łupieżem, decyduje jego jakość oraz sposób użytkowania.

W walce z łupieżem sprawdzają się przede wszystkim silne roztwory octu, najczęściej w proporcjach jeden do jednego z wodą.

Wtedy bowiem ocet ma najsilniejsze działanie przeciwgrzybicze i łagodzące świąd.

Jeśli chcemy wzmocnić działanie lecznicze octu, można również jego niewielkie ilości dodać do szamponów czy odżywek, których używamy na co dzień.

Dzięki temu nie tylko zwalczymy łupież, ale też zadbamy o to, by nie nawracał w przyszłości. W tym przypadku do butelki szamponu czy odżywki wystarczy dodać dwie łyżki octu jabłkowego – będzie działał za każdym razem, gdy będziemy myć głowę.

Jaki ocet jabłkowy do walki z łupieżem ?

Jeśli chcemy stosować ocet jabłkowy jako środek leczniczy na łupież, warto zwracać uwagę na jakość samego produktu.

Nie powinien być to ocet z półki w hipermarkecie, który z octem jabłkowym niewiele ma wspólnego poza nazwą.

Proces jego wytwarzania niszczy bowiem wiele cennych substancji.

W celach leczniczych należy kupować dobrej jakości ocet, nieklarowany, mętny, z naturalnym osadem na dnie.

Im ciemniejszy i mętniejszy, tym większa pewność, że jest to ocet naturalny i doskonałej jakości. Tylko taki produkt sprawdzi się w leczeniu łupieżu i innych zmian skórnych.

Jeżeli przydały Ci się informacje zawarte w tym artykule, polub naszą stronę na facebooku, aby być na bieżąco.




Zobacz także:



Źródła:

https://www.goodhealthacademy.com/how-to/apple-cider-vinegar-for-dandruff/

https://www.healthambition.com/apple-cider-vinegar-for-dandruff/