7 RZECZY W TWOIM DOMU, KTÓRE MOGĄ CI SZKODZIĆ.

Gdy mowa o rzeczach szkodliwych lub toksycznych pierwsze co przychodzi nam na myśl to zanieczyszczenia wydobywające się z wielkich fabryk, lub toalety publiczne. Jednak jak się okazuje wiele groźnych bakterii i toksyn, możemy mieć tuż pod nosem we własnym domu, będąc tego zupełnie nieświadomym.

Groźne kolonie bakterii, roztocza, pleśń i wiele innych toksyn-to wszystko może pogarszać twoje samopoczucie, a nawet przyczynić się do choroby. Dlatego tak ważne jest, aby mieć świadomość o tych zagrożeniach i jak najszybciej je wyeliminować, zanim zaszkodzą tobie lub twojej rodzinie.

1. Ukryta Pleśń

Ciepłe i wilgotne powietrze występujące w naszych domach stwarza świetne warunki do rozwoju pogarszającej nasze zdrowie pleśni. Znajdziemy ją na powierzchniach z drewna, plastiku, na tapetach, a nawet pod wykładzinami.

Szczególnie groźna jest czarna pleśń, uznawana za silnie toksyczną.

Mieszkanie w domu zaatakowanym przez nią może objawiać się ciągłymi bólami głowy, chronicznym kaszlem, łzawieniem oczu. W szczególnych przypadkach może nawet prowadzić do zawrotów głowy i krwawienia drug oddechowych.

Co gorsza, gdy czarna pleśń na dobre zagości w naszym domu, usunięcie jej może być bardzo trudne i kosztowne.

2. Odkurzacz

Używając odkurzacza z dawno nie zmienianym filtrem, narażasz się na setki bakterii i mikrobów, które namnożyły się w worku, a podczas użycia są rozpylane po całym mieszkaniu.

Po dostaniu się do płuc mogą one powodować alergie i prowadzić do problemów z oddychaniem. Niektórzy uczeni alarmują również, że długotrwała ekspozycja na owe bakterie i mikroby wydobywające się z odkurzacza — może prowadzić do uszkodzenia płuc.


Aby temu zapobiec, zawsze odkurzaj przy otwartych oknach i unikaj bezpośredniego kontaktu z powietrzem wydostającym się z odkurzacza.

Pamiętaj również o częstych zmianach filtra i worka w tym urządzeniu.

3. Środki czystości.

Sięgasz po nie, by chronić się przed bakteriami i grzybami- jednak często to właśnie te środki czystości okazują się równie groźne lub gorsze niż to, przed czym miały nas ustrzec.

Co gorsza, może Ci się wydawać, że są nie groźne, gdyż producenci często nadają im orzeźwiający przyjemny zapach. Jednak jak się okazuje, chemikalia zawarte w niektórych środkach czystości mogą podrażnić Ci skórę, uszkodzić nerki i wątrobę, prowadzić do depresji, a nawet wywoływać raka.

Gdy używasz tych środków, powietrze w twoim domu staje się wypełnione chemikaliami, a ich stężenie utrzymuje się na długo po zakończeniu sprzątania.

Zatem używając tych środków, zawsze korzystaj z rękawic i miej otwarte wszystkie okna, rozważ także zastąpienie obecnych środków na takie zawierające mniej drażniące substancje.

Możesz również zrobić domowy detergent na bazie octu jabłkowego.

4. Słuchawka prysznicowa.

Może się to wydać paradoksem- słuchawka prysznicowa, mająca oczyszczać ciało z brudu, może w pewnych warunkach rozpylać groźne bakterie.

Mowa tutaj o badaniu, w którym uczeni z uniwersytetu w kolorado sprawdzili słuchawki prysznicowe w 9 amerykańskich miastach.

Okazało się, z jednej trzeciej badanych słuchawek wydobywały się znaczące ilości bakterii “Mycobacterium avium”.

Bakteria ta może powodować infekcje płuc, gdy zostanie połknięta lub wciągnięta. Szczególnie podatne mogą być na nią osoby o słabej odporności i dzieci.

Zawartość tej bakterii była stokrotnie większa niż w normalnej wodzie z kranu.

Częsty kontakt z tą bakterią może prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Niektórzy uczeni twierdzą nawet, że wzrost zachorowań na tę przypadłość w ostatnich latach może mieć związek z porzucaniem kąpieli w wannie na rzecz szybkiego prysznica.

Aby ograniczyć ryzyko kontaktu z tą bakterią, zaleca się korzystanie z metalowych słuchawek i częstą ich wymianę.


5. Mata łazienkowa.

Ten puszysty dywanik na którym stajesz, wychodząc spod prysznica, okazuje się być doskonałym siedliskiem dla bakterii, pleśni i grzybów. Wysoka wilgotność panująca w łazience i rozlana woda tylko pogarsza sytuację.

Aby zapobiec tej sytuacji, staraj się czyścić matę łazienkową co najmniej kilka razy w miesiącu i unikaj również zbyt częstego zmaczania jej.

6. Gąbka w kuchni.

Gąbka kuchenna może być najbrudniejszym przedmiotem w całym domu. Jej praktycznie non stop wilgotna powierzchnia wraz z resztkami jedzenia stanowią wręcz idealne środowisko do rozwoju szkodliwych bakterii i pleśni.

Wszystko to sprawia, że w wielu domach, powierzchnia zlewy zawiera tysiąc razy więcej bakterii na centymetr kwadratowy niż powierzchnia toalety.

Najgorsze jest to, że często taką gąbkom wycieramy różne przedmioty w naszym domu, roznosząc w ten sposób owe bakterie po całym mieszkaniu.

Aby zapobiec temu scenariuszowi, staraj się zmieniać gąbkę jak najczęściej, rozważ także częste płukanie jej w gorącej wodzie.


7. Twoje prześcieradło.

Dawno niezmieniane prześcieradło stanowi istne siedlisko dla roztoczy, które mogą zwiększać ryzyko przeziębień i przyczyniać się alergii.

Roztocza uwielbiają miejsca ciepłe i przytulne- dlatego właśnie prześcieradło jest dla nich idealnym miejscem pobytu.

Aby się ich pozbyć, pierz pościele w minimum 60 stopniach Celsjusza, staraj się także regularnie wietrzyć prześcieradła i pierzyny na świeżym powietrzu.

Jeżeli przydały Ci się informacje zawarte w tym artykule, polub naszą stronę na facebooku, aby być na bieżąco.
Zobacz także:Źródła:

http://www.nydailynews.com/life-style/health/bacteria-dirty-shower-heads-sickness-weak-immune-systems-study-article-1.405194

https://www.bustle.com/articles/134746-9-things-in-your-home-that-could-be-making-you-sick