Ocet Jabłkowy na Refluks – Co na to Lekarze ?

Refluks przełyku to uciążliwa przypadłość, z którą zmaga się coraz więcej osób. Objawia się ona uczuciem pieczenia w okolicach przełyku i może naprawdę uprzykrzyć życie osobie dotkniętej tą przypadłością. W tym artykule dowiesz się jak stosować ocet jabłkowy na refluks przełyku.

Czym tak naprawdę jest Refluks i jak ma się do niego Ocet jabłkowy ?

Z refluksem przełyku mamy do czynienia w sytuacji, gdy kwasy żołądkowe cofają się z żołądka w górę przełyku. Czasem mogą nawet dotrzeć do jamy ustnej, powodując pieczenie w okolicach gardła i języka.

Czy ocet jabłkowy pomaga na refluks ?

W internecie można znaleźć wiele historii sugerujących, iż ocet jabłkowy może pomóc zwalczyć symptomy refluksu.

Jedna z teorii mówi, iż przyczyną refluksu może być niedokwaszony żołądek i ocet jabłkowy dzięki swojej kwasowości i obecności enzymów, wspomoże przywrócenie kwasoty żołądka do odpowiedniego poziomu.

Często spotykamy się także z tezą, iż powszechnie zalecane preparaty mające zneutralizować kwasy żołądkowe, tak naprawdę pogarszają całą sytuację, gdyż jeszcze bardziej zaniżają już słaby poziom kwasów żołądkowych u chorej osoby.

Sytuacja to powoduje błędne koło, gdyż skupiamy się na zwalczaniu skutków, a nie przyczyny.

Więcej o zakwaszaniu żołądka octem jabłkowym znajdziesz w naszym artykule: Zakwaszanie żołądka octem jabłkowym- [Poradnik krok po kroku]

Ocet jabłkowy na refluks opinie Lekarzy

Pomimo wielu historii o zbawiennym działaniu octu jabłkowego na refluks przełyku, które słyszymy na forach od znawców medycyny domowej, jak i osób dotkniętych tą dolegliwością — w środowisku naukowym zdania na ten temat są podzielone. Podobnie zresztą jak w przypadku innych domowych remedykantów.

Na dzień dzisiejszy nie zostały przeprowadzone żadne oficjalne badania naukowe, które potwierdzałyby pozytywny wpływ octu jabłkowego na symptom refluksu.

Znaleźć można natomiast wypracowanie przeprowadzone przez studenta medycyny na uniwersytecie w Arizonie na obronie roku, które potwierdza, iż stosowanie octu jabłkowego pomaga zwalczyć objawy zgagi. Link do pracy znajduje się w przypisach.

Jak zatem widać, zdania na ten temat są podzielone, możemy się tylko zastanawiać, dlaczego ocet jabłkowy będący tak obiecującym specyfikiem w kontekście refluksu, nadal nie doczekał się poważnych badań naukowych.

Ocet jabłkowy na refluks żołądka, czy warto stosować ?

Pomimo iż opinie co do skuteczności octu jabłkowego wobec refluksu są podzielone, stosowanie go w małych ilościach może mieć cały szereg innych właściwości zdrowotnych. Zatem nie zaszkodzi dać mu szansy.

Pamiętajmy również, iż brak oficjalnych badań co do jego skuteczności wcale nie musi oznaczać, że nie ma on prawa działać. Co więcej, sam fakt przeprowadzenie przez naukowców badania naukowego również nie musi oznaczać, iż uzyskane przez nich rezultaty są w 100% prawdziwe.

Co ciekawe zostało nawet przeprowadzone badanie naukowe zatytułowane “Dlaczego większość badań naukowych dochodzi do fałszywych wniosków” (ang. Why Most Published Research Findings Are False ). Link w przypisach.

Jak się okazuje, badania naukowe są dość kosztownym przedsięwzięciem i co za tym idzie, często są przeprowadzane przez osoby, którym zależy na osiągnięciu określonego rezultatu.

Skutkuje to częstą stronniczością u osób przeprowadzających eksperyment — a to skutkuje w błędnych wynikach.

Dla przykładu osoba będąca zwolennikiem octu jabłkowego, przeprowadzając badania na jego wpływ względem refluksu, może podświadomie wprowadzić do eksperymentu czynniki, które spowodują, że uzyskany wynik będzie zgodny z jej oczekiwaniami.

Wygląda to identycznie w sytuacji odwrotnej.

Jak stosować ocet jabłkowy na refluks ?

Aby stosować ocet jabłkowy na refluks, najlepiej jest rozcieńczyć łyżkę tego specyfiku, w szklance wody.

Element rozcieńczenia jest dość istotny, gdyż stosowanie octu jabłkowego w nierozcieńczonej formie może przyczynić się do erozji szkliwa.

Pamiętajmy także, aby woda, w której ocet rozcieńczamy, była zimna.

Ocet jabłkowy na refluks dawkowanie

Ocet jabłkowy można stosować 1-2 razy dziennie najlepiej w równych odstępach godzinnych.

Na początek nie zaleca się przekraczać 2,5 łyżek dziennie.

Dobrym sposobem może być spożywanie octu jabłkowego 15 minut przed posiłkiem.

Należy pamiętać, aby stosować ocet jabłkowy z naturalny i niefermentowany, z żywą matką.Tylko taki ocet zawiera niezbędne enzymy i bakterie, którym przypisuje się jego lecznicze właściwości.

Ocet jabłkowy z żywą matką poznamy po mętnym wyglądzie i osadzie na dnie.

Jeżeli posiadamy własną jabłoń, dobrym pomysłem może być spróbowanie naszych sił w domowej produkcji tego specyfiku.

Przepis na wykonanie octu jabłkowego domowym sposobem zamieściliśmy w tym artykule: Przepis na ocet jabłkowy krok po kroku

Refluks żołądka przyczyny.

Poza stosowaniem octu jabłkowego warto również przyjrzeć się naszym nawykom żywieniowym, gdyż często to właśnie one są przyczyną występowania refluksu przełyku.

Oto najczęstsze nawyki żywieniowe lub inne kondycje, które zwiększają ryzyko wystąpienia tej dolegliwości:

  1. Spożywanie bardzo dużych posiłków na raz
  2. Leżenie zaraz po spożyciu posiłku
  3. Nadwaga lub otyłość
  4. Podjadanie zaraz przed snem, lub w nocy
  5. Spożywanie niektórych potraw np. Bardzo tłuste potrawy, pikantne, lub słodycze. Warto obserwować jak zachowuje się nasze ciało po spożyciu pewnych potraw.
  6. Picie alkoholu
  7. Jedzenie na leżąco.

Podsumowanie

Pomimo iż nie ma oficjalnych badań naukowych potwierdzających skuteczność octu jabłkowego na refluks prełyku, stosowanie go w rozsądnych ilościach nie powinno nam zaszkodzić, a dodatkowo niesie szereg innych właściwości zdrowotnych.

Jeżeli przydały Ci się informacje zawarte w tym artykule, polub naszą stronę na facebooku, aby być na bieżąco.




Zobacz także:



Przypisy

https://repository.asu.edu/attachments/166181/content/Yeh_asu_0010N_15671.pdf   Praca Studenta Uniwersytetu w Arizonie sugerująca pozytywny wpływ octu jabłkowego na zwalczanie objawów zgagi

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1182327/  Dlaczego badania naukowe często przedstawiają błędne wnioski

https://www.webmd.com/heartburn-gerd/guide/what-is-acid-reflux-disease